Aktualitātes

Latvijas skolēnu mācību kopuzņēmumi gūst panākumus ārvalstīs

Latvijas skolēni projekta “Central Baltic Student Enterprises without Borders” (CBEwB) ietvaros otrajā norises gadā nodibinājuši 18 starptautisku kopuzņēmumu ar skolēniem no Igaunijas, Somijas un Zviedrijas. Skolēniem tā ir neatsverama starptautiska pieredze, jo viena mācību gada ietvaros tie ir piedalījušies vairākos gadatirgos Somijā, Zviedrijā, Igaunijā un Latvijā, kā arī starptautiskās inovāciju nometnēs Helsinkos, Somijā un Tallinā, Igaunijā. Šogad kopuzņēmumi, kuros darbojas arī jaunieši no Latvijas, ir guvuši vērā ņemamus starptautiskus panākumus.

Skolēnu mācību kopuzņēmums (SMU) Findser, kurā darbojas Iecavas vidusskolas skolēni kopā ar skolēniem no Igaunijas, ar produktu — viedu risinājumu (lietotni) objekta atrašanās vietas noteikšanai — ieguva labākā kopuzņēmuma balvu Helsinku gadatirgū.

Savukārt Tallinas gadatirgū labākā kopuzņēmuma balvu izcīnīja SMU U-Cloud, kurā apvienojušies Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas skolēni ar jauniešiem no Somijas, Zviedrijas un Igaunijas. Viņu biznesa ideja ir LED lampas mākoņa formā.

Zviedrijas konkursā Stokholmā galveno balvu jeb Grand Prix saņēma SMU Woodvibe, kuru produkts ir koka austiņas. Šajā SMU darbojas Olaines 1. vidusskolas jaunieši kopā ar pārstāvjiem no Somijas un Igaunijas.

Junior Achievement Latvija rīkotajā starptautiskajā SMU festivālā – gadatirgū starptautiskais kopuzņēmums SMU ChildAware ieguva sociāli atbildīga SMU balvu. Uzņēmumā darbojās skolēni no Igaunijas, Zviedrijas un Somijas.

Jānis Krievāns, Junior Achievement Latvija vadītājs: “Šī projekta mērķis ir sniegt jauniešiem ieskatu starptautiskajā uzņēmējdarbībā un iespēju strādāt daudznacionālās komandās. Tā ir iespēja gūt kontaktus ārpus mūsu valsts robežām, gūt pieredzi, pārvarot attāluma vai kultūras dažādības uzceltās barjeras. Skolēniem tiek uzlabotas komunikācijas un sadarbības prasmes.”

Projekta otrajā gadā tika iesaistīti vairāk nekā 160  skolēnu, 100  skolotāji – SMU konsultanti un 20 skolotāji - mentori no projekta valstīm.

Starp izveidoto kopuzņēmumu izstrādātajiem produktiem ir tādas preces kā ir apdrukātas stikla glāzes, ādas jostas ar koka sprādzi, koka austiņas, ķermeņa losjoni vīriešiem, Iphone vāciņš lādētājs, lietusmēteļi rokassomām, daudzfunkcionāli dvieļi, LED lampa mākonis, biznesa galda spēle.

Kā galvenos ieguvumus no projekta gan skolēni, gan skolotāji min iespēju gūt pieredzi, komunicējot un sadarbojoties ar citu valstu pārstāvjiem, un ceļot, taču izaicinājums ir bijis centieni nonākt pie viena mērķa un sasniegt labus rezultātus, un iemācīties pārdot savu produktu starptautiskā līmenī. Jaunieši minējuši, ka nepieciešamas biežākas tikšanās reizes, lai nostiprinātu iesākto sadarbību, jo ne visi izveidotie kopuzņēmumi ir bijuši veiksmīgi un darbojušies līdz mācību gada beigām. Nākamajā gadā organizatori veicinās jauniešiem iespēju vairāk strādāt pie sadarbības, inovatīvu produktu jaunrades un komandas saliedēšanas. Svarīga loma sadarbības noturēšanā tiks atvēlēta iesaistītajiem skolotājiem, kuriem būs savstarpēji jāsadarbojas, atbalstot izveidotos kopuzņēmumus starp valstīm.

Projekta vadošais partneris ir Junior Achievement Igaunija, pārējie partneri — Junior Achievement Latvija, Junior Achievement Somija un Junior Achievement Zviedrija. Tā darbības laiks ir no 2015. gada septembra līdz 2019. gada aprīlim. Projekts notiek “Interreg Central Baltic programme” ietvaros, un to finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.

Pieslēdzieties, lai pievienotu komentāru
        KALENDĀRS 
swedbank.lv

      

© Junior Achievement - Young Enterprise Latvija. Visas tiesības aizsargātas.